Türk Bilim Adamının Buluşu 5G Teknolojisine Yeni Bir Boyut Kazandıracak

0 339

Çin’li teknoloji şirketi Huawei, 5G keknolojisine yeni bir boyut kazandırmaya hazırlanıyor. Şirket bu bağlamda buluşu Türk bilimadamına ait “Kutupsal Kodlar” adı verilen yeni bir teknolojisini duyurdu.

Huawei’nin “Kutupsal Kodlar” buluşu  ile geliştirdiği teknoloji ilk olarak Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Erdal Arıkan tarafından 2009 yılında yayımlanan bir makale ile dünya literatürüne kazandırılmıştı. Huawei dönemsel Üstyöneticisi (CEO) Ken Hu tarafından bu yıl yapılan Mobile World Kongresi’ndeki açıklama, telekomunikasyon sektöründe şok etkisi yaratmıştı.

Prof.Dr Erdal Arıkan’ın buluşu, daha önce de Shannon Enformasyon Kuramı’nda 60 yıldır açık olan bir problemi çözdüğü gerekçesiyle ABD merkezli uluslararası bir kuruluş olan Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Birliği (IEEE) tarafından iki büyük makale ödülüne layık görülmüştü.

Bu konuda açıklama yapan Arıkan, Kutupsal Kodların, ilk olarak 2009’da yayımladığı bir makale ile dünya literatürüne kazandırıldığını, buluşun doktora yıllarından beri süren 25 yıllık kesintisiz bir araştırmanın sonucu olduğunu ifade etti. Arıkan, “1987 yılından beri çalıştığım Bilkent Üniversitesi, araştırmalarım için çok istikrarlı bir ortam oluşturdu. Bu derece uzun vadeli araştırmaları ABD’de yapabilir miydim emin değilim. Bilkent, temel araştırmalar yapmayı destekleyen çok özel bir kurum” diye konuştu.

Arıkan, buluşunun ilişkin şu açıklamada bulundu:

“Bilginin kablolu ya da kablosuz bir iletişim kanalı üzerinden aktarılması esnasında, sinyal üzerine çevreden gürültü eklenmesi nedeniyle iletişimde hataların oluşması kaçınılmaz oluyor. Kutupsal kodlama yöntemi, bu hataları düzelterek sıfıra yakın hata ile haberleşmeyi sağlayan bir yöntem. Kutupsal Kodlar, kanal kapasitesine erişen bir yöntem. Üstelik entegre devreler olarak gerçeklenmeleri çok kolay. Bu bakımdan ilk günden başlayarak endüstri tarafından ilgi gördü.”

Öte yandan 5G’de sadece insanların değil, cihazların da birbirleriyle haberleşeceğini ve internete bağlı olacağını, mobil cihaz sayısının bugünkünden binlerce misli fazla olacağını anlatan Arıkan, “Tüm bu değişik uygulama alanlarına hizmet verebilecek yeni bir kodlama yöntemi gerekiyor. Kutupsal Kodlar, pekala aranan çözüm olabilir. Huawei bu konuda ikna olmuş görünüyor” diye konuştu.

Kaynak:aa

Bunlar da İlgini Çekebilir
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.