Sıcak Tel Strafor-Köpük Kesme Makinesi Yapımı

5 17.198

Köpük kesme işlemlerini rahatlıkla yapmanız için sıcak tel ile kesim tezgahı yapımından bahsedeceğim. Atık malzemelerden rahatlıkla yapabileceğiniz köpük kesme makinesi , rezistans tel üzerinden yüksek akım geçirilmesi sonucunda ısınması sağlanır. Böylece ısınan tel ile köpük kesme işlemi gerçekleştirilir.

Malzemeler:
 • Nikrom veya Rezistans tel
 • 5v 1000 mah adaptör veya 2 adet AA pil
 • Mekanik gövdeyi tahtadan yapabilirsiniz.
 • 2’li pil yuvası ( adaptör kullanırsanız gerekmez )
Mekanik kısmı aşağıdaki gibi yapabilirsiniz.
Mekanik kısımla uğraşmak istemeyenler kıl testeresinin gövdesini kullanabilir. Yukarıdaki videodan yapım aşamalarını izleyebilirsiniz.
Uyarı : Kullandığınız köpüğe bağlı olarak kesim sırasında sağlığa zararlı dumanlar açığa çıkabilir. Bu yüzden iyi havalandırılan bir yerde kesim işleminizi yapmanıza özen gösteriniz.

Kaynak : Hot wire foam cutter

Bunlar da İlgini Çekebilir
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5 Yorum
 1. tgerno

  Ustalık yeteneklerine hayranım. Sınıf yapımı.
  Terno Tupov

 2. Fatih

  Bu aleti bende yapmaya çalıştım fakat tel bir türlü istediğim ısıya erişmedi. Elimde 12 v 5 amper adaptör var. Telin kalınlığı modeli vs özelliğinimi yanlış aldım acaba

  1. Kadir

   Düşürücü lazım

   1. Isa

    Isınması için düşürücüye ihtiyaç yok. Eğer güç fazla ise zaten kablo eriyecektir. OP burada yeteri kadar ısınmamasından şikayetçi. Muhtemel sorun kullandığı telin direncinin yüksek olması.

 3. Ercan

  Strafor köpük kesme konusunda harika bir içerik olduğunu söyleyebilirim. Çok pratik ve bir o kadar da kolay, anlaşılır bir şekilde de anlatılmış. Bu sayede dekoratif amaçlı veya herhangi bir şeyde ihtiyacı olanlar kendileri evlerinde çok rahat bir şekilde strafor köpük kesimi yapabilirler.