Proteus ISIS İle Arduino Simülasyonu Yapımı

5 11.954

MicroCHIP firmasının çeşitli microdenetleyicilerinin desteklediği proteus ısıs simülatör programını arduino simülasyonu için kullancağız.Bunun için öncelikler arduino simülatör kütüphanesini aşağıdaki linkten indirelim.

Arduino Kütüphane

İndirdiğimiz dosyayı:

Proteus 7 kullananlar; C:\Program Files\LabcenterElectronics\Proteus 7 Professional\LIBRARY

Proteus 8 kullananlar; C:\ProgramData\Labcenter Electronics\Proteus 8 Professional\LIBRARY veya C:\Program Files\Labcenter Electronics\Proteus 8 Professional\LIBRARY, konumuna atınız.

Proteus programını açıyoruz.Komponent ekranından (klavyede P tuşuna basınca karşınıza komponent ekranı gelecektir) arduino kısmından arduino çeşitlerini seçebilirsiniz.İlk uygulamamızı yapalım.

Örnek uygulamamızda bir led yakıp söndürelim.Bunun için komponent ekranında arduinomuzu, ledimizi ve direncimizi ekleyelim.Aşağıdaki gibi bağlantılarını yapalım

 

Devremizi kurduktan sonra program yükeleme kısmına geçebilriz.Simülasyonun çalışması için .hex dosyasına ihtiyacımız var.Bunun için arduino programını açıyoruz File-prefences bölümünden compilation ve upload kutucuklarını işaretliyoruz.

 

Arduino örnek uygulamalar bölümünden blink uygulamasını açıyoruz ve verify butonuna basıyoruz.Kodumuzun derlenmesi bittiğinde işlemler bölümünde .hex dosyasının konumunu kopyalıyoruz.

 

Son olarak kopyaladığımız kodu arduinoya göndereceğiz.Arduinoya çift tıklıyoruz.Açılan ekrandan program file kısmına dosyanın konumunu yapıştırıyoruz.

 

Böylece similasyon programını kullanarak arduino ile led yakıp södürdük.Daha birçok uygulamayı simülasyon kullanarak yapabilirsiniz.

 

Bunlar da İlgini Çekebilir
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5 Yorum
 1. Enver

  Arduino kütüphanesini proteus programına eklemem rağmen komponentlerin arasında arduino uno veya diğer 2’si çıkmıyor.Proteus 8 kullanıyorum.

 2. Özgür

  Arduino da yap proteus ta yap
  Bağla
  Link al vs
  Uzun iş bu

 3. Muhammet

  “arduino-builder returned 2
  Error compiling for board Arduino/Genuino Mega or Mega 2560. ” hatası alıyorum veritfy butonuna bastıktan sonra. Sorun nedir yardımcı olabilir misiniz acaba?

 4. ibrahim

  nRF24l01 Haberleşme modülünü proteus ta bulamıyorum Arduino kütüphanesini yükledim ne yapabilirim?

  1. Sezgin GÜL

   Proteus da yeni sensörler için kütüphaneler olmuyor genelde. Fakat fritzing programı için kütüphaneler mevcut. Proteusda bu modüllerin kütüphaneleri farklı isimlerde olur ama birebir her modül için kütüphane olmaz.