NodeMCU Nedir?Arduino IDE ile Nasıl Kullanılır?

ESP8266 Wifi Modül

0 2.473
Merhabalar, bu yazımızda size Nodemcu Modül hakkında bilgi vereceğiz.Nodemcu, ESP8266 Wifi Modül için üretilmiş hazır devre kartı olarak tanımlayabiliriz.Üretim amacını şu şekilde sıralayabiliriz:
  • ESP8266 Wifi Modülün 3.3V ile çalışması eğer Arduino benzeri 5V ile çalışan hazır devre kartları ile çalışıyorsanız bu bizim için dezavantaja yol açıyor.Nodemcu ise 5V ile çalışıyor ve gerilimi ESP8266 için 3.3V’a regüle ediyor.
  • ESP8266 için ayrıyeten USB to Serial çevirici kullanmanız gerekiyor.Fakat Nodemcu’da USB to Serial çevirici barındığından ihtiyacınız hallolmuş oluyor.

1.Adım: Nodemcu’nun Arduino IDE ile Kullanılması

Usb kablo ile Nodemcu’muzu bilgisayara bağlayalım.Ardından Arduino IDE’mizi açalım.Arduino IDE’nin üst kısmındaki sekmelerden  Araçlar>Kart”Model”>NodeMCU 0.9(ESP-12 Module) seçiyoruz.

Seçimi yaptıktan sonra Araçlar sekmesine tekrar geldiğinizde Nodemcu ile ilgili Port,Bağlantı hızı gibi bilgileri göreceksiniz.Burada birazdan yazacağımız programımızın çalışması için dikkat etmeniz gereken Arduino’da olduğu gibi doğru Port numarasını seçmeniz.

Başlangıçta aşağıdaki değerlerde olması bizim için daha iyi olacaktır.

2. Adım: Kod Kısmı

Arduino IDE’mize kodumuzu ekliyoruz.


void setup()
{
Serial.begin(115200);//Baudrate değerimiz ayarlardaki hızımızla(Upload Speed:"115200") aynı olmalı.
}
void loop()
{
Serial.println("Merhaba Zalım Dünya!");//"Merhaba Zalım Dünya!" karakter dizisini seri port ekranına basar.
delay(5000);// 5 sn. geciktir.
}

3. Adım: Sonuç

Eğer 1. ve 2. adımı başarılı bir şekilde yaptıysanız.Sonucu görebilmek için bilgisayarımıza yüklediğimiz Arduino Kod Editörünün üst kısmındaki sekmelerden  Araçlar>Seri Port Ekranı seçiyoruz.Aşağıdakine benzer bir çıktı alıyorsanız Nodemcu’nuzu Arduino IDE üzerinden başarılı bir şekilde kontrol ediyorsunuz demektir.

Seri Port ekranındaki Baudrate değerimizi 115200 olarak seçmeyi unutmuyoruz!

Bunlar da İlgini Çekebilir
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.