Nanojeneratörler Sayesinde Tekerlekte Kaybolan Enerji Tekrar Kullanılabilecek

0 801

Elektrikli araçlar üzerindeki çalışmalarını sürdüren otomobil üreticileri, nanojenaratörler sayesinde dönen tekerlekteki sürtünmeden kaybolan enerji tekrar kullanılabilecek.

Wisconsin – Madison Üniversitesi’ndeki araştırmacıların yeni geliştirdiği teknoloji gelecekte elektrikli arabaların çeşitliliğini arttıracak.Ekip, dönen tekerleklerden enerji elde eden nanojeneratörler tasarladı. Sistem temel olarak “sürtünmeden kaynaklı kaybolan enerjinin, tekrar kullanılması” mantığına dayanıyor.

Gruptaki malzeme bilimi ve mühendisliği öğretim üyesi Dr. Wang “Zemin ve tekerlek arasındaki sürtünme, araç yakıtının yaklaşık yüzde 10’unu harcamaktadır. Bu enerji israf edilmektedir. Dolayısıyla bu enerjinin kullanılabilir hale dönüştürülmesi ile yakıt verimliliğinde iyi bir gelişme elde edilebilir” diyor.

Nanojenaratörler, asfaltla araç tekerleği arasındaki elektrik potansiyelini değiştirerek enerjiyi kullanılır hale getirmek için triboelektrik etkisini ve bunun için de tekerleğin bir parçasının içine yerleştirilmiş elektrodu kullanıyorlar. Tekerlek yuvarlandıkça tekerleğin o parçası zemine çarpıyor ve iki yüzey arasından elektrik elde ediyor.

Bu teknoloji, LED ışıklarıyla donatılmış, oyuncak uzaktan kumandalı arabada test edildi. Aracın tekerleklerine yerleştirilen elektrotlar, zemine değdikçe enerjiyi yakaladı ve LED ışıklarını yaktı. Böylece sürtünemden dolayı kaybolan enerjinin tekrar toplanabildiği ve kullanılabildiği ispatlandı.

Kullanılabilir enerjinin miktarı arabanın ağırlığına ve hızına bağlı, yani yakalanan enerji miktarı arabadan arabaya ve aracın nasıl kullanıldığına göre değişebiliyor. Ancak her araç yakıt tüketiminde ortalama yüzde 10 tasarruf edebilecek. Dr. Wang “Bu tip enerjide büyük bir potansiyel var, oluşacak etki çok büyük olabilir” diyor.

Yakın gelecekte, teknoloji ilerledikçe ve geliştikçe mevcut otomobiller çok daha verimli yapılabilecek ve elektrikli araçların pil çeşitliliği de artacak.

Bu fikir yayılır ve diğer alanlarda israf olan enerjilerin de değerlendirilmesi söz konusu olursa çalışmanın tahminlerin üstünde bir başarıya etkisi olacak.

Kaynak: Tree Hugger

Bunlar da İlgini Çekebilir
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.