IZTECH RoboLeague’19 Robot Yarışması 19 – 20 Ekim’de !

0 869
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) IEEE Öğrenci kolu olarak IZTECH RoboLeague adıyla bu sene 8.sini düzenleyeceği Uluslararası robot yarışması 19-20 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleşecek. 2014,2016 ve 2017 yıllarında dünya çapındaki ” IEEE Darrel Chong Student Awards” ödülünü kazanan ve 2018 de de bu ödülün en büyük adaylarından olan IZTECH RoboLeague, Ege Bölgesi’nde bir öğrenci kolu tarafından düzenlenen uzun soluklu ulusal çaptaki ilk ve tek robot yarışmasıdır. Bu niteliklere sahip olan IZTECH RoboLeague’ in içeriğini çeşitli robot yarışmaları, eğitim ve seminerler oluşturmaktadır.Türkiye’deki benzer yarışmalardan farkı ise 24 saat boyunca süren ve yarışmacıların dayanıklılık,tecrübe ve yaratıcılığının sınandığı Tasarla-Yap-Yarıştır kategorisini de içermesidir.
Robot Yarışları 4 Ana Kategoriden Oluşmaktadır :
  1. Klasik
  2. Tasarla-Yap-Yarıştır
  3. Serbest
  4. Robothon
Klasik Kategori:
  • Çizgi İzleyen
  • Çizgi Labirent
  • Mikro Sumo
  • Arazi
  • Futro
  • Gitro

Kategorilerinden Oluşmaktadır.

Tasarla-Yap-Yarıştır

Bu kategori İEE Öğrenci Kolu’nun geleneksel robot yarışlarına yeni bir soluk getirmek amacıyla, yenilikçi ve yaratıcı fikirlerin ve yeteneklerin ön plana çıkartılarak, robot ile ilgilenenlerin yetenek, beceri ve bilgisini sınayan, aynı zamanda eğlenerek ve öğrenerek teknoloji geliştirmeyi birinci elden yaşamalarını sağlayan yeni bir yarışma konseptidir.

Tasarla, Yap, Yarıştır kategorisinde bedeni elektronik aksam ve K’nex parçalarından, zihni kodlardan meydana gelen, temaya en uygun robotlar yapılmaya çalışılır.

Serbest Kategori

Serbest kategoride juri, platin sponsor ile davet edilen onu konuklarından oluşur.Serbest kategori robotları özgünlük, uygulanabilirlik, tasarım, performans gibi alanlarda kendilerini gösteren, herhangi bir fikir ya da fiziki boyut sınırlaması olmayan robotlardır.

Robothon

Robothon katılımcıların 36 saatlik süre içinde 3-6 kişilik ekipler halinde, sponsorlar ile beraber kararlaştırılan belirli bir konu üzerine yeni iş fikirleri geliştirdiği bir fikir maratonudur. Geliştirilen fikirler 36 saat sonunda jüri üyelerine sunulur. Kazananlar jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda belli olur.

Etkinlik Web Sitesi : irl.iyte.edu.tr

Bunlar da İlgini Çekebilir
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.