FIRST LEGO League’de Başarılara İmza Atan “Rotaborn” Ekibi Kimdir?

0 889
Türkçe adıyla Bilim ve Teknolojiyi Tanıma ve Teşvik Vakfı olan ‘FIRST’ Vakfı (For Inspiration and Recognition of Science and Technology) ile ‘The LEGO Group’ tarafından ortaklaşa düzenledikleri uluslararası, lego parçaları ile yapılmış robot turnuva programıdır.

FLL ilk defa 1998’de başlayan ve şu an tüm dünyada 80’den fazla ülke ve 265 binden fazla çocuğun katıldığı büyük bir organizasyondur.

Bilim Kahramanları Buluşuyor, 9-16 yaş arası çocuk ve gençlerin kendilerini “topluma duyarlı bilim insanı ve mühendis olarak görmelerini” sağlayan dünyada 80 ülkeden 25.000’in üzerinde takımın katıldığı FIRST LEGO League (FLL) isimli bilimsel içerikli uluslararası turnuvanın Türkiye ayağıdır.  https://www.bilimkahramanlari.org  https://www.youtube.com/user/bilimkahramanlari

Turnuvaya katılacak olan takımlar 18 yaş üstü gönüllü koçlarının ve danışmanlarının rehberliğinde haftada en az 1,5-2 saatlik bir çalışmayla, turnuva masasının üzerinde yer alan görevleri en kısa sürede yapan bir robot programlar ve tasarlarlar ve her sezon tüm dünyayı ilgilendiren bir sorun ile ilgili araştırma projesi yürütürler. Tüm bu yolculuk sırasında takım çalışması, deneyim paylaşımı, arkadaşça rekabet kuralları, sürecin odaklı olma ve duyarlı profesyonellik onlara rehberlik eder. Turnuvalara katılan çocuk ve gençler; hem bilim, sanat, teknoloji konularında, hem de ifade, dinleme, sunum, paylaşım, takım çalışması konularında eğlenceli, süreç odaklı bir deneyim yaşarlar. Bu deneyimler onların kendilerini geleceğin bilim insanı, mühendisi, etkin girişimcisi ve duyarlı dünya vatandaşı olarak hayal etmelerini teşvik eder.

FLL Robot Takım Çalışmaları

Her yıl FLL tarafından belirlenen ve dünya sorunlarını ele alan konuların içeriğine uygun olarak yapılır. Çalışmalarda legolardan robot tasarımı, proje oluşturma ve öz değerler kategorisini göz önüne alınarak 9 ile 16 yaş grupları arasında 4-10 kişiden takımlar oluşturularak turnuvaya hazırlanılır. Ayrıca düzenlenen Junior FLL turnuvaları da 6-9 yaş arası grupları kapsamaktadır. Bu çalışmalarla öğrencilerin, eğlenerek problem çözme, yaratıcılık ve analitik düşünme becerilerinin ortaya çıkması sağlanmıştır.

FLL turnuvalarında bir marka olan İzmir Özel Rota Eğitim Kurumları Robot Takımları’ nın 2011 yılından itibaren katıldığı tüm bölge, ulusal ve uluslararası FLL turnuvalarında birçok başarıya imza atmıştır.

İzmir Özel Rota Eğitim Kurumları olarak bu turnuvaya 7 yıldır katılmaktayız. Kurumumuzun, İzmir Gaziemir İlçesine ek olarak bu yıl Bornova İlçesinde de iki yeni şube daha açarak şube sayımızı üçe çıkardık. Rota Gaziemir Şubesinde FLL koordinatörü Esin Kara’nın desteği ile konu olan turnuvada bir kez dünya şampiyonluğu, bir kez dünya üçüncülüğü ve kategorisel olarak da en az 15 civarı ulusal çapta ödüllerimiz bulunmaktadır.

Yeni açılan Rota Bornova Kampüsündeki okulumuz da bu yıl FLL yarışmasına katılacaktır. Bu bağlamda yeni bir takım oluşturup, bilim konusunda heyecanlı gençlerle yeni projeler üreterek bu yarışmada ilk senemizde ödülle dönmek istiyoruz. Rota Bornova Kampüsü olarak RotaBorn ismi ile turnuvaya katılıp ses getirecek başarılar elde etmek için azimle çalışıyoruz. Böylece gençlerimizi, bilim konusunda ileriye dönük projelerle gelişimlerine katkıda bulunarak, ülkemiz hedeflerine daha rahat ulaşılmasını sağlamak için çaba sarf ediyoruz. Bu çalışmalarla öğrencilerimizin eğlenerek problem çözme, yaratıcılık ve analitik düşünme becerilerinin ortaya çıkmasını amaçlıyoruz.

Bilim Kahramanları Derneği organizasyonu ile gerçekleşecek olan bu yılki First Lego League (FLL) turnuvası hem ulusal hem de uluslararası ev sahibi İZMİR’ dir.

Dünya’da 25.000 civarı takımın ve Ülkemizde de 550 takımın yarışacağı bu turnuvanın, Final basamağının İZMİR’de olması heyecanımızı üst seviyeye çıkarmaktadır.

İzmir Özel Rota Eğitim Kurumları olarak; First Lego League (FLL) turnuvasının ülkemizdeki ayağını organize eden Bilim Kahramanları Derneği’ne teşekkürlerimizi sunuyoruz. Umarız ki bilim ve teknoloji konusunda bu turnuvada yarışacak olan ülkemiz gençliğinin, geleceğe attığı her adımda daha da gururlanacak başarılara imza atarız.

RotaBorn olarak tüm takımlara başarılar diliyoruz.

Takımın Instagram Adresi

http://www.instagram.com/rotaborn

@rotaborn

Bunlar da İlgini Çekebilir
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.