Dünya’nın En Güçlü Lazeri

0 1.015

Osaka Üniversitesi Dünya’nın en güçlü lazerini üretti.Dünya’nın en güçlü lazeri LFEX (Laser for Fast Ignition Experiment – Hızlı ateşleme için lazer) adı verilen düzenek 2-petawattlık(2 kuadrilyon watt) lazer ışını üretiyor.

Bu  lazer her ne kadar inanılmaz bir güç üretse de, ışınlama yaratmak için gereken eşdeğer enerji bir mikrodalgayı 2 saniye boyunca çalıştırmak için gereken güç. Osaka ekibi düşük güçten  yüksek güç üretmek için  sadece 1 piko-saniyelik bir ateşleme yapıyorlar. Yani  sadece saniyenin trilyonda biri kadar enerjiyle çalışıyor. Bilim insanlarının iddiasına göre ise ortaya çıkan bu güç tüm dünyada tüketilen elektriğin 1000 katı güce eşdeğer. Işının gücünü yükseltgemek için 100 metre uzunluğunda can paneller LFEX cihazı boyunca özel bir şekilde hizalandı.

Dünya’da gittikçe kızışan lazer performansı geliştirme yarışmasında, yeni hedef 10 petawatt çıkış sağlamak olduğunu söylüyor, elektrik mühendisi Doç. Dr. Junji Kawanaka. Popular Science dergisine göre 50,000 wattlık bir lazer , ihaları 1,6 km uzaktan düşürebiliyor. Japonya’da üretilen bu lazer ise 50 kW’lık lazerden 10 milyar kat daha güçlü. Bugüne kadar üretilen güçlü lazer Teksas Üniversitesi’nin 1 petawattlık lazeriydi. Fakat yeni üretilen lazer iki kat güç üretse de, ekibe göre 100 kat daha fazla enerji üretiyor.  Lazer Star Wars ‘daki Death Star’a (Ölüm Yıldızı) benzese de , buradaki tek amaç bilimsel araştırmalar.

Kaynak: gercekbilim.com

Bunlar da İlgini Çekebilir
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.