Basit Tesla Bobini Yapımı

2 11.160

Bu projemizde Tesla ‘nın yıllar önce yaptığı ve kablosuz elektriğin tüm dünyada kullanılmasını hayal ettiği bir projeyi yapacağız.Kablosuz elektrik transferi sağlayan ve çevresimdeki florasan lambaları yakabilen bir proje olacak.Neden florasan derseniz çünkü edisonun yaptığı ampulleri bu proje ile yakamıyorsunuz.Projeyi yapmak için resimlerden ve anlatımlardan yararlanın.

Malzemeler

1- Plastik tesisat borusu
2- CD kasası
3- 0,3 mm bobin teli
4- 25 mm bakır tel
5- 47kohm direnç
6- 2x UF4007 diyot
7- TIP31C transistör
8- 18 volt batarya veya 2x 9V

Öncelikle aldığımız plastik tesisat borusuna 0,3 mm bobin teli ile 400 sarım olacak şekilde doluyoruz.Daha sonra aşağıda resimlerde şeması verilen devreyi kurup çıkış bağlantısına bobin telinin bir ucunu bağlıyoruz.bu aşamadan sonra CD kasasına boruyu geçirip sabitliyoruz.Sonra beyaz kablo ile dolanmış kısım 25 mm kablo ile yapıldı bu 12 sarım olacak şekilde dolanacak.Sonra borunun en üst kısmına yuvarlak şekilde bir cisim koyuyoruz ve üzerini aleminyum folyo ile kaplıyoruz.Artık enerji verip çalıştırabilirsiniz.

 

Bunlar da İlgini Çekebilir
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

2 Yorum
  1. Oğuzhan Tatlılıoğlu

    admin bu devredekini uygulasak etkili olur mu?

  2. samet ilbay

    hiç ter gittimi