Arduino ile Mini Termal Yazıcı Kullanımı Örnek Uygulama

4 10.912
Bu çok sevimli mini termal yazıcı ile herhangi bir mikrodenetleyici projesine yazıcı ekleyebilirsiniz. Bir diğer değişle makbuz yazıcıları olarak da bilinirler, ATM veya bakkalda gördüğünüz yazıcı tipidir. Bu yazıcı bir mikrodenetleyici ile arabirim yapmak için idealdir. Metin, barkod, bitmap grafikleri, hatta bir QR kodu yazdırabilirsiniz. 3.3V ile 5V TTL seri çıktı üzerinden mikrodenetleyici ile haberleşir.

Güç:

Bu yazıcılar, özel makbuz kağıdını ısıtmak ve resim ve metin çekmek için bir termal kafa kullanmaktadır. Hareket eden mürekkep kafası yoktur. Bu nedenle bu kadar küçük boyutlarda üretebiliyor. Ancak termal baskı yapması çok fazla güç gerektirdiği anlamına gelir. Yazıcıyı 5 ile 9 Volt ve 1,5 Amper akımla beslenmesi gerekir! Yani harici bir adaptör gereklidir! Fakat ürün sayfasında 5v 2A kullanılması tavsiye edilmiştir.

Yazıcı Kağıdı:

Yazıcı termal baskı yaptığı için kağıdı da ısıya dayanıklı olmalıdır. Onun için bu yazıcıya uygun kağıttan almalısınız. Robotistan da bulabilirsiniz. Yazıcı bölmesine 2.25 inç genişliğinde 15 metreye kadar termal kağıt yerleştirebilirsiniz.

Yazıcının Çalıştırılması ( İlk Test ) :

Önce yazıcının kağıt bölmesine yukarıdaki şekildeki gibi termal rulo kağıdını yerleştirin. Ardından yazıcıya enerji vereceğiz. Adaptörü fişe takarken yazıcı üzerindeki düğmeye basılı tutun. Aşağıdaki gibi yazı tipi tablosunu ve bazı teşhisleri gösteren bir makbuz çıktısını görmelisiniz.

Bunlar da İlgini Çekebilir
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

4 Yorum
 1. Deniz Pakel

  öncelikle arduino hangi modelinin almam lazım ve yazılım olarak ne kullancam bu yazıcıyı kullanmak için röleden kuru kontak alıp arduino girip bilgi var ise yazıcadan barkod çıkart dicem nasıl yapabilirim

  1. Sezgin GÜL

   İstediğiniz arduino modelini kullanabilirsiniz. yazıcıyı 5v 2amper dc adaptörle besleyiniz. yazılım olarak yukarıda kütüphaneleri yükleyip içindeki örnek kodları kullanabilirsiniz. Proje içinde adım adım bahsettim.
   Bu model Yazıcının kablo bağlantıları şu şekilde:
   Siyah kablo = gnd (arduino ve adaptör eksi ucu)
   mavi kablo = rx ( arduino)
   yeşil kablo = tx(arduino)
   Kırmızı kablo = adaptörün artı ucu
   yeşil kablo boşta bırakın.

   1. Metin KILIÇ

    Merhaba , termal yazıcı marka ve modeli fark eder mi? yazıcının haberleşme pinlerine erişmek için kutuyu mu açıyoruz? USB ile bağlanan bir model için de yukarıdaki anlatım geçerli midir? Teşekkürler

 2. yusuf

  merhabalar kolay gelsin lx-300ii yazıcıya hc-05 modül takıp fatura yazdırmak istiyorum bağlantıları yapıyorum AT komutlarıyla ayarlarıda ayapıyorum ama pc den yazı gönderdiğimde ya hiç harteket yok yada saçma karakterler yazıyor yanlış yaptığım ne acaba yardımcı olursanız sevinirim (not: başka hc-05 modülle çalışan cihazdan söktüğüm modülü bağlayınca yazı alabiliyorum)