Arduino ile Mikrofon Modülü Kullanımı

16 18.168

Projelerimize göre kontrol sistemleri değişkenlik göstermektedir. Bu yazımızda da arduino ile mikrofon modülünden bahsedeceğim. Mikrofon Modülü ile vu metre , ekolayzer led uygulamaları gibi çeşitli projeler yapabilirsiniz.

Mikrofon modülde 3 veya 4 tane pin bulunmaktadır. Pinlerin üzerinde isimleri yazmaktadır. Vcc pini 5v, gnd pini gnd ye takılır. Diğer iki pin AO ve DO pinleri ise yazılımda pin numarası tanımlanarak bağlantısı yapılır. A0 pini analog olarak okunup giriş pini olarak tanımlanır. DO pini ise dijital olarak okunarak giriş pini olarak tanımlanır.

Mikrofon modül ile örnek led uygulamamızı yaparak pekiştirelim.

Mikrofon ile sese duyarlı led kontrolü

Uygulamamızda belirlediğimiz ses seviyesini geçtiğinde ledi bir saniye yakıp söndüreceğiz.

Devre Şeması:

Yazılım Kısmı:

// Robimek - Robotik Sistemler - 2016
const int DO_pin = 2;
const int AO_pin = 0;
int ses;
int led = 13; 
void setup() {
 pinMode(DO_pin, INPUT);
 pinMode(led, OUTPUT);
 Serial.begin(9600);
}
 
void loop() {
 
 if (ses > 35) {
 digitalWrite(led, HIGH);
 delay(1000);
digitalWrite(led, LOW);
 }
 
 ses = analogRead(AO_pin);
 Serial.print(digitalRead(DO_pin));
 Serial.print("-");
 Serial.println(analogRead(AO_pin)); 
}

Referans değer olarak 35 verdik. Siz farklı değerlerde deneyebilirsiniz.

Bunlar da İlgini Çekebilir
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

16 Yorum
 1. mehmet

  ben projemde ses sensörünü nefes algılak için kullanmak istiyorum. Nefes sesini (spordan sonra nefessiz kalmak gibi) algılayabiliyor mu cihaz.

 2. ramazan ataş

  hocam bir sorum olacak işitme engelli için görüntülü diyofan ve normal sesli diyafon kapı zile bastıgım zaman zil sesinden algılayıp ışıklı uyarı verecek bir sistem arıyorum yani diyafon sesinden yapıstırıp orda sabit olacak sekilde duvar ısık monte edip uyarı vermek yardımcı olursan sevinirim bana mail atabilir ramazanatas06@gmail.com

 3. neronkadir

  merhaba; Almış olduğum zaman sayacı, ses sensörü,telsiz kulaklığı ve telsizi kullanarak bir alarm sistemi yapmak istiyorum. ses sensörünün algıladığı ses zaman sayacı üzerinden gecip telsiz kulaklığını çalıştırıp telsizin çalışmasını sağlaması lazım ama ben nasıl yapacağımı bilmiyorum. Bu konuda arduino kullanmadan nasıl yapacağım konusunda yardımcı olabilir misiniz ?

 4. Şahin Akdemir

  İyi günler ben aynı ses sensörü modülü kullanarak ses şiddetini ölçmek istiyorum fakat dijital pininden 1 analog pinden sabit 39 değerini alıyorum ses şiddeti sese göre değişmiyor nedeni ne olabilir

 5. serkan eyüp

  bem arduıno ile ısd1820 ve hareket algılama pır kullanarak kumbaraya para atıldığında hopörlerden ses almak istiyorum bütün bağlantıları yaptın kodlamalar doğru ama hoparlörden ses alamıyorum bana belirgin bi şema yada nasıl ses alabileceğim bir bağlantı tarif edermisiniz.

 6. bakihoca

  merhaba mikrofon tripot ayarındanmıdır nedir uyguladım ama çalıştıramadım sorun nedir acaba tripot ayarı nasıl yapılır

 7. Muhammed

  const int DO_pin = 2; tanımlamışsınız ama bana hiç bir görevi yok gibi geldi. D2 pinini çıkarttığımda da taktığımda da bir tepki vermiyor(A0 pinini çıkartınca devamlı led yanıyor). D0’ın tam görevi nedir ki?

 8. Özlem

  İyi günler ben ses tanıma yapmak istiyorum . Bu tanımayı basit bir led açıp kapatmak için kullanmak istiyorum . Yak deyince ledi yakacak kapat deyince kapatacak. Bunu hazır tanıma programı olmadan nasıl arduino ile yapabilirim ?

  1. Sezgin GÜL

   iyi günler, EasyVR Shield 3 ile yapabilirsiniz.

 9. ersin şahin

  Sezgin bey merhaba geliştirdiğim ticari bir ürün için konuşmacı bağımsız kelime algılayıcı bir sisteme ihtiyacım var. “A” denince kayıttan “B” sesini çalacak ya da tersi. Böyle 3 farklı kelimeyi tanıyıp cevap verebilecek bir sistem geliştirebilir misiniz?

  1. Sezgin GÜL

   Ticari ürün olduğu için fazla bilgi veremiyorum.

 10. furkan

  Hocam WTV020 16p mp3 sd ses modulu ve mikrofon modulu aldım arduino uno da aldım yapmak istediğim şey 10dk lık bir süre boyunca ses kaydı yapabilmek ve bunu hoparlorden dinleyebilmek böyle bir uygulama mümkünmüdür yada başka moduller yada yontemler kullanarak yapmak mümkünmüdür çok acil gerekli hocam bu bilgi bana zor durumdayım günlerdir :/ teşekkür ederim

  1. Sezgin GÜL

   mp3 modülde kayıt yapılmıyor. Hazır kayıt yapan modüller var . Örneğin ISD1820 Ses Kayıt ve Çalma Modülü.

   1. serkan eyüp

    bem arduıno ile ısd1820 ve hareket algılama pır kullanarak kumbaraya para atıldığında hopörlerden ses almak istiyorum bütün bağlantıları yaptın kodlamalar doğru ama hoparlörden ses alamıyorum bana belirgin bi şema yada nasıl ses alabileceğim bir bağlantı tarif edermisiniz.

 11. Mesut

  Hocam desebel metre yapılabilirmi bu modüller ve arduino ile

  1. Sezgin GÜL

   Tabi yapılır. Biraz araştırırsanız nette örnek projeler mevcut.