BAĞLAN

OTOKON Ekibi İTÜRO 2017’ye Hazırlanıyor!

 • Görüntülenme 415
 • PAYLAŞ
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

  Türkiye’nin en saygın ve büyük robotik organizasyonlarından biri olan İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları – İTÜRO 2017’de çeşitli yarışma kategorileri ve ilgi çekici panel, seminer ve söyleşi konularıyla tüm robotik ve teknoloji severleri 11. kez ağırlamaya hazırlanıyor.

  Bir öğrenci etkinliği olarak 2007’den beri ekibini ve hedeflerini büyüterek ilerleyen İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları (İTÜRO), bu yıl 7–8–9 Nisan 2017’de İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde  düzenlenecek.

  Her yıl Türkiye’nin dört bir yanından yüzlerce robot ve binlerce yarışmacının katıldığı, İTÜRO 2016 kapsamında 10.000’i aşkın ziyaretçi ağırlayan organizasyonun ziyaretçi sayısının bu yıl da artması bekleniyor. Sadece yurtiçi değil yurtdışı katılımcı sayısını da her yıl arttırmayı hedefleyen İTÜRO uluslararası bir organizasyon olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

  İTÜRO Ekibi, katılımcılara daha iyi olanaklar sunabilmek adına her yıl İTÜRO’yu geliştirmeye yönelik çalışmalar yapmaktadır. Panel, seminer, söyleşi konu ve konuşmacıları, sergi robotları, yarışma kategorileri bu amaç doğrultusunda İTÜRO’daki yerlerini almaktadır. İTÜRO, Mikro Sumo, Çizgi İzleyen, Çizgi İzleyen Minikler, Kendini Dengeleyen Robot, Labirent, Serbest Kategori, Merdiven Çıkan, Senaryo: Trafik, Renk Seçen, Labirent ve Basketbol Kategorileri ile her seviyeden yarışmacının ilgi odağı olmaya devam etmektedir. Kategori kurallarının güncellenmesi ile yarışmaların heyecan dozu arttırılmış ve yarışmacıların daha iddialı seviyede yarışmalarına ortam hazırlanmıştır. Kategoriler ile ilgili kısaca bilgi verilecek olursa:

  1. Çizgi İzleyen Kategorisi

  Çizgi izleyen robotlar önceden belirlenen bir parkuru veya bir pisti çizgi sensörleri ile algılayarak takip eden, iz süren robotlardır. Parkur siyah zemin üzerinde çizilmiş, işaretlenmiş, görünen beyaz bir çizgi veya tam tersi olabilir. Bunun yanı sıra takip edilecek çizginin rengi değişebilir çizgi izlerken pistte farklı zorluklar olabilir.

  2. Kendini Dengeleyen Kategorisi

  Kendini dengeleyen robotlar prensip olarak ters sarkaç modelini temel alarak çalışan robotlardır. Kendini dengeleyen robotlar genellikle tekerleri (iç yüzleri birbirlerine bakan iki teker) aynı hizada olan ve çalıştırıldığında kendiliğinden dengesini sağlayan, çalıştırılmadığında ise düşen bir robottur.

  3. Labirent Kategorisi

  Labirent yarışmasındaki robotlar, önceden belirlenmiş ve yarışma boyunca sabit kalacak bir labirenti çözmeye çalışan robotlardır. Robotlar dışarıdan herhangi bir müdahale olmadan labirenti otonom olarak çözmek zorundadırlar.

  4. Mikro Sumo Kategorisi

  Mikro sumolar, birbirleriyle Dohyo adı verilen belli standartlara ve özelliklere sahip yuvarlak bir ring üzerinde karşılaşırlar. Karşılaşma süresince robotlar birbirlerini ringin çevresindeki çizginin dışına itmeye çalışır. Robotlar kullandıkları çeşitli algılayıcılar ile dohyonun çevresindeki beyaz çizgiyi algılayıp, ring dışına çıkmamaya; ring içinde kalmaya çalışırlar.

  5. Çizgi İzleyen Minikler

  Bu kategoriyi “Çizgi izleyen” kategorisinden ayıran en temel özellikler küçük yaştaki robot severlerin kendi aralarında yarışabilmeleri için yaş sınırı olmasıdır. Bir diğer ayırıcı özellik ise normal “Çizgi İzleyen” kategorisine göre daha kolay bir piste sahiptir.

  6. Merdiven Çıkan Kategorisi

  Bu kategoride robotlar farklı yüksekliklere sahip basamakları çıkıp inerek parkuru tamamlamaya çalışırlar. Başarı kriteri internet sitesinde kurallar kısmında açıklanmıştır.

  7. Senaryo Kategorisi: Trafik

  Bu kategoride yarışmacılara her sene farklı bir görev verilir ve yarışmacılardan sene içinde yaptıkları robotlarla bu görevleri tamamlamaları beklenir. Kategoriye ait bu sene geçerli olan görev “Trafik” görevidir. Robotlardan görüntü işleme kullanarak bir şehir örnek alınarak hazırlanan pistte trafik tabelalarını izleyerek verilen görevleri yerine getirmeleri beklenmektedir.

  8. Serbest Kategori

  Serbest kategori, yukarıda bahsi geçen kategoriler dışındaki çalışmaları kapsamaktadır. Yarışmacıların kendi yetenekleri ve yaratıcılıkları dâhilinde yapılan çalışmalarıyla yarışmaktadır. Serbest kategori projeleri hakem heyeti tarafından çeşitli ölçütlere göre değerlendirilmektedir.

  9. Renk Seçen Kategorisi

  Bu kategoride robotlar, renkli şekilleri doğru renkli karelere taşımalılardır. Başarı kriteri internet sitesinde kurallar kısmında açıklanmıştır.

  10. Basketbol Kategorisi

  Bu kategoride robotlardan istenen, karşılarına gelen potaları algılayıp ona göre basket atmalarıdır. Başarı kriteri internet sitesinde kurallar kısmında açıklanmıştır.

  11. İnşaat

  Bu kategoride robotlardan kendilerine verilen bloklarla önceden belirlenen yapıyı hatasız ve en kısa sürede oluşturmaları beklenmektedir. Başarı kriteri internet sitesinde kurallar kısmında açıklanmıştır.

  Katılımcılara yeni bir bakış açısı kazandırma hedefi doğrultusunda, yurt içi ve yurt dışından gelen alanında uzman akademisyen ve sanayi temsilcileri, üç gün boyunca yarışmalarla eş zamanlı düzenlenecek panel, seminer ve workshoplar ile robotik ve teknoloji alanındaki gelişmeleri katılımcılar ile paylaşacak.

  Her yaş grubundan kitlelere hitap eden ve Türkiye’de robotiğin gelişmesinde ve ilerlemesinde büyük payı olan İTÜRO, 7-8-9 Nisan 2017’de, 11. defa yarışmacı ve ziyaretçilerini bekliyor.
  Yarışma kategorileri, kurallar ve kayıt süreci ile ilgili ayrıntılı bilgi için İTÜRO resmi internet sitesi www.ituro.itu.edu.tr’yi ziyaret ediniz.


  PAYLAŞ
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  Sezgin GÜL

  Sezgin GÜL

  Makine Mühendisi, Girişimci, Maker

  Kimler Neler Demiş?

  İlk Yorum Hakkı Senin!

  avatar
  wpDiscuz

  Yeni Projeler More

  • 16 Şubat 2017
   1 hafta ÖNCE 2 Yorum

   Öğrenme Fonksiyonuna Sahip Hareket Kopyalayan Robot Kol Yapımı

   Bu projede öğrenme yoluyla hareket kopyalayan robot kol yapımından bahsedeceğim. Endüstride kullanılan robot kollar, her zaman aynı hareketleri yapmaya odaklıdır. Örneğin ürün bandından bir nesneyi alıp başka bir banda aktarımını yapan robot kollar sürekli aynı hareketi yapmaktadır. Bu hareketler önceden öğretilerek robot kola aktarılır. Burada da aynı mantıkla robot ...

  • 11 Şubat 2017
   2 hafta ÖNCE 3 Yorum

   Arduino İle Labirent Çözen Robot Yapımı

   Kendi robotunu yap projelerimizin bu bölümünde arduino ile labirent çözen robot yapacağız. Labirent çözen robot özellikle robot yarışmalarında yer almaktadır. Bir labirentin çözüm yolunu bulmak aslında tek bir etkene bağlıdır. Bu etken sağ veya sol taraftaki herhangi bir duvarı takip ettirmektir. Bu etkenden yola çıkarak robot sol veya sağ ...

  • 07 Şubat 2017
   2 hafta ÖNCE Yorum Yok

   Arduino ile MLX90614 Kızılötesi Sıcaklık Sensörü Kullanımı

   Cisme temas etmeden, cismin sıcaklığını ölçen MLX90614 kızılötesi sıcaklık sensöründen bahsedeceğim. Dahili bir 17-bit ADC ve güçlü bir DSP, MLX90614'ün ölçümlerinde yüksek doğruluk ve çözünürlük verir. Vücut sıcaklığı ölçmek için uygundur. Ayrıca hareket algılamada da kullanabilirsiniz. MLX90614 Özellikler: Ortam sıcaklığı ölçme aralığı -40 ile + 125 ° C Nesne ...

  • 05 Şubat 2017
   3 hafta ÖNCE Yorum Yok

   Arduino ile Yazıyı Sese Dönüştüren Emic 2 Modülü Kullanımı

   Robotunuzu konuşturmak ve neler olup bittiğini söyletmek ister misiniz ? Emic 2 yazıyı sese çeviren modülle kolaylıkla projeleriniz konuşabilir. Emic-2, Parallax tarafından, ses sentezini tamamen zahmetsiz kılmak için Grand Idea Studio ile birlikte tasarlanmıştır.

  • 31 Ocak 2017
   3 hafta ÖNCE 7 Yorum

   Arduino ile DHT22 Sıcaklık Nem Sensörü Kullanımı

   DHT sensörleri, kapasitif nem sensörü ve bir termistör olmak üzere iki parçadan oluşur. DHT11 ve DHT22 olan iki DHT modelini ele alalım. Görünüm ve pin yapısı olarak benzer görünmelerine rağmen farklı ölçüm hassasiyetlerine sahiptirler. Aşağıda iki modelin karşılaştırmasına bakalım.

  Bizi Takip Et

  Son Yorumlar

  Sezgin GÜL
  Sezgin GÜL 2017-02-23 19:53:34
  I2Cdev.h MPU6050 kütüphanesinin içinde bulunuyor ayrı indirmenize gerek yok.
  mahmut 2017-02-23 18:25:28
  iyi günler ı2cdev.h kutuphanesını nerden bulabılırım
  Sezgin GÜL
  Sezgin GÜL 2017-02-23 15:27:37
  Arduino Uno
  mustafa 2017-02-23 15:02:27
  abi yukarida paylaştıgın videodaki arduino çeşidini yazarmisin aynısından alacağimda
  Sezgin GÜL
  Sezgin GÜL 2017-02-23 13:23:12
  İndirdiğin eklentiyi aç.Klasör içine gir. 3 dosya bir klasör olacak. Onların hepsini yukarıda belirtiğim konuma ekle. Önceki eklediğini sil. Programı.....
  mustafa 2017-02-23 13:06:37
  abi bütün yazilimi 1 sekmeyemi ekliyoruz
  Sezgin GÜL
  Sezgin GÜL 2017-02-22 13:37:41
  Eklentiyi yanlış yere kurmuş olduğunuz için görünmüyor.Attığınız konumu tekrar kontrol edin.
  enver 2017-02-22 13:17:45
  iyi günler ben inkspace 0.48,5 kurdum anacak içine linkini verdiğiniz gcode dosyasını belirrttiğiniz adrese atmama rağmen gcode dosyası olarak kaydedemiyorum......