BAĞLAN

Matlab Arduino İle Resim Çizen Robot Kol Yapımı

 • Görüntülenme 7679
 • PAYLAŞ
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

  Matlab resim işleme ile fotoğrafımızı matlaba kaydederek arduino üzerinden robot kol tarafından resmimizi çizdireceğiz.Resim Çizen Robot yapımına başlayabiliriz.

  Malzemeler:

  1. Arduino uno
  2. 3 Adet 7 kg tork servo motor
  3. Mekaniği için lego kullanabilirsiniz
  4. 2 Adet sarhoş tekerlek
  5. Lipo pil

  Bunun için öncelikle matlab arduino haberleşmesini yapmamız gerekiyor.Arduino ve matlab yazılımın aşağıdaki linkten indirelim.

  Resim Çizen Robot Kol

  Matlab’den arduinoya bağlanmak için öncelikle adioes.ino dosyasını arduinoya atın daha sonra arduino.m adındaki matlab dosyasını çalıştırın ve arduinoya bağlanmasını bekleyin.Bağlandıktan sonra finaldraw.m dosyasını açın burada fotağrafı çizilecek olan resmin adının yazılı olduğu satır var.Siz fotoğrafınızın adını oradaki satırda yazılan adla değiştirin.Fotoğrafınızı da matlab kodunun bulunduğu konuma atın.

  Matlab’a resim gönderme ve koda resim tanımlama aşağıdaki şekillerde gösterildi.

  Elektronik devre şeması : 

  Mekanik Kısım:

  Robot kolun gövdeye kadar uzunluğu 20 cm ve gövdeden kalame kadar olan uzunluğu da 20 cm dir.Bu durumda ikinci eklemin ve kalemle servo arası mesafe fark etmez.İsteğiniz şekilde yapabilirsiniz.Önemli olan iki ana uzunluklardır.

  Kolun ilk başlama açıları 90 derecedir.Gövdeye sabit servo ve ortadaki servo 90 derecede başlıyor.Ayrıca ilk başlama konumunda birinci kol kağıda paralel ikinci kol ise birinci kola dik olacak şekilde kağıt üstünde başlamalıdır.

  Kalemi tutan servo motor ise 92 ve 85 derecelerinde kalemi indirip kaldırmaktadır.

   


  PAYLAŞ
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  Sezgin GÜL

  Sezgin GÜL

  Makine Mühendisi, Girişimci, Maker

  Kimler Neler Demiş?

  83 Yorum - "Matlab Arduino İle Resim Çizen Robot Kol Yapımı"

  avatar
  Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
  cenk
  Ziyaretçi

  Arkadaşlarımla ilgi alanımız olduğu için projenizi gerçekleştirmek istedik. Ancak daha hiçbirimiz üniversitede bölümde değiliz bu nedenle daha geniş açıklamalı yapım aşaması varsa özellikle mekanik kısım için bizimle paylaşabilirseniz çok memnun oluruz.

  Kadir
  Ziyaretçi

  Merhaba Sezgin bey. Rica etsem kodlama kısmının flowchart ını paylaşırmısınız.

  Hasan demirel
  Ziyaretçi

  Hocam dosya hazırlıyorum da. Bu robotumuzun kazanımları yada üstün yönleri nelerdir

  kadir
  Ziyaretçi

  selamun aleykum kardeşim. çalışmanı paylaştığın için çok teşekkür ederim. projen hakkında bi soru sorcaktım. projehocam siitesinde de paylaştığını gördüm. fakat orda servo.h kodu olan bı kısım var. ama bu sıtede göremedim. projenin içinde varmı yok mu.

  cevaplarsan cok sevinirim. teşekkürler tekrardan

  kadir
  Ziyaretçi

  adioes in içerisindeymiş görememiştik. 🙂 projeye arkadasımla basladık. sık sık rahatsız edecem gibi duruyor. inşallah çok fazla rahatsız etmeyiz.

  Ramazan
  Ziyaretçi

  2015 matlap bağlantı kuruluyor hareket alıp duruyor neden hata veriyor

  blck
  Ziyaretçi

  Merhaba benim bir sorum olacaktı Sezgin Bey, biz yapmış oluduğunuz sistemi tasarlamaya çalıştığmızda dediklerinizi yapıyoruz fakat Sinem Hanımın aldığı getintnum hatasının gideremedik eski sürümlerde denememize rağmen olmadı fakat matlab da resmimizin beyaz kısımları siyah, siyah kısımları beyaz oldu onda sorun yok sizden ricam biraz detay verebilirmisiniz. Bu kodu çözümlemeye çalışmalımıyız anlayamadık kodun sahibi olmadığımızdan bunu yapmakta zor olacaktır malumunuz. desteklerinizi bekliyor.

  hataya dair resim linktedir:
  link: i.hizliresim.com/g2y323.jpg

  mehmet
  Ziyaretçi

  Robotu çalıştırdım bir nıoktada sadece hata aldım değinen olmamış ama belki sizde yaşarsanız diye finaldraw.m dosyasını açtıktan sonra com3 yazan yerde arduino hangi comda ise onu seçin yoksa hata veriyor… Teşekkürler sezgin hocam yine on numarasınız paylaşımlarınız güzel açık ve hepsi de çalışan ALLAH sizden razı olsun birde alev söndüren robot paylaşırsanız seviniriz:)

  Arif Görmüş
  Ziyaretçi

  S.a kardeşim bende bu projeyi yapmaya çalışıyorum dediklerini yaptım calıştırmaya çalıştım servolar cok yavas hareket ediyor bide biraz zaman geçince
  Error in finaldraw (line 36)
  I=draw(a,I,p,t);
  hatasını veriyor nedenini söyleyebilir misin

  sinem
  Ziyaretçi

  biz servo tork olarak ne kullanacağımıza karar veremedik 7 kg den daha düşük motor kullanabilirmiyiz

  sinem
  Ziyaretçi

  servo motor olarak ne tercih edeceğimizi anlayamadık ?7 kg mı olacak ?daha küçük bir motorla olur mu ?

  wpDiscuz

  Yeni Projeler More

  • 16 Şubat 2017
   1 hafta ÖNCE 2 Yorum

   Öğrenme Fonksiyonuna Sahip Hareket Kopyalayan Robot Kol Yapımı

   Bu projede öğrenme yoluyla hareket kopyalayan robot kol yapımından bahsedeceğim. Endüstride kullanılan robot kollar, her zaman aynı hareketleri yapmaya odaklıdır. Örneğin ürün bandından bir nesneyi alıp başka bir banda aktarımını yapan robot kollar sürekli aynı hareketi yapmaktadır. Bu hareketler önceden öğretilerek robot kola aktarılır. Burada da aynı mantıkla robot ...

  • 11 Şubat 2017
   2 hafta ÖNCE 10 Yorum

   Arduino İle Labirent Çözen Robot Yapımı

   Kendi robotunu yap projelerimizin bu bölümünde arduino ile labirent çözen robot yapacağız. Labirent çözen robot özellikle robot yarışmalarında yer almaktadır. Bir labirentin çözüm yolunu bulmak aslında tek bir etkene bağlıdır. Bu etken sağ veya sol taraftaki herhangi bir duvarı takip ettirmektir. Bu etkenden yola çıkarak robot sol veya sağ ...

  • 07 Şubat 2017
   3 hafta ÖNCE Yorum Yok

   Arduino ile MLX90614 Kızılötesi Sıcaklık Sensörü Kullanımı

   Cisme temas etmeden, cismin sıcaklığını ölçen MLX90614 kızılötesi sıcaklık sensöründen bahsedeceğim. Dahili bir 17-bit ADC ve güçlü bir DSP, MLX90614'ün ölçümlerinde yüksek doğruluk ve çözünürlük verir. Vücut sıcaklığı ölçmek için uygundur. Ayrıca hareket algılamada da kullanabilirsiniz. MLX90614 Özellikler: Ortam sıcaklığı ölçme aralığı -40 ile + 125 ° C Nesne ...

  • 05 Şubat 2017
   3 hafta ÖNCE Yorum Yok

   Arduino ile Yazıyı Sese Dönüştüren Emic 2 Modülü Kullanımı

   Robotunuzu konuşturmak ve neler olup bittiğini söyletmek ister misiniz ? Emic 2 yazıyı sese çeviren modülle kolaylıkla projeleriniz konuşabilir. Emic-2, Parallax tarafından, ses sentezini tamamen zahmetsiz kılmak için Grand Idea Studio ile birlikte tasarlanmıştır.

  • 31 Ocak 2017
   4 hafta ÖNCE 7 Yorum

   Arduino ile DHT22 Sıcaklık Nem Sensörü Kullanımı

   DHT sensörleri, kapasitif nem sensörü ve bir termistör olmak üzere iki parçadan oluşur. DHT11 ve DHT22 olan iki DHT modelini ele alalım. Görünüm ve pin yapısı olarak benzer görünmelerine rağmen farklı ölçüm hassasiyetlerine sahiptirler. Aşağıda iki modelin karşılaştırmasına bakalım.

  Bizi Takip Et

  Son Yorumlar

  Sezgin GÜL
  Sezgin GÜL 2017-02-25 23:01:46
  merhaba batuhan, hatanın sebebi AFMotor.h kütüphanesini yüklemediğinden kaynaklanmış. Kütüphaneyi buradan indirebilirsin http://www.robimek.com/wp-content/uploads/AFMOTOR-master.rar
  batuhan 2017-02-25 21:52:21
  sezgin bey öncelikle çok teşekkür ediyorum proje için ; Arduino ya kodu derlediğimde şöyle bir sorun ile karşılaşıyorum Arduino:1.8.1 (Windows.....
  Emin ERKMEN 2017-02-25 19:55:34
  Bu robotun üstüne ekleme yapabilir misiniz? 1 hafta içinde? Bu bizim için çok önemli.
  Sezgin GÜL
  Sezgin GÜL 2017-02-25 19:48:46
  Çizgili olan labirenti çözen robotlarda o özellik mevcut. İlerleyen günlerde o tarz proje paylaşacağım.
  Emin ERKMEN 2017-02-25 19:34:28
  Peki bu robot. En kısa yolu nasıl bulabilir. İkinci kez aynı labirentten geçtiği zaman en kısa yoldan gitmesi için ne.....
  Sezgin GÜL
  Sezgin GÜL 2017-02-25 18:10:10
  Kodlarda sorun yok videodaki robotta kullanılan kodlardır. Motor yönlerini doğru taktınız mı. Yön komutlarında doğru yönde dönüyorlar mı bunları da.....
  Emin ERKMEN 2017-02-25 18:03:27
  kodlarda sıkıntı yok yani?
  Sezgin GÜL
  Sezgin GÜL 2017-02-25 17:17:46
  Bağlantılarınız doğru ve sensörlerin konumları uygun ise enerji yetersizliğinden kaynaklanabilir