Arduino ile Mini Termal Yazıcı Kullanımı ve Örnek Uygulama

1 1.050

Bu çok sevimli mini termal yazıcı ile herhangi bir mikrodenetleyici projesine yazıcı ekleyebilirsiniz. Bir diğer değişle makbuz yazıcıları olarak da bilinirler, ATM veya bakkalda gördüğünüz yazıcı tipidir. Bu yazıcı bir mikrodenetleyici ile arabirim yapmak için idealdir. Metin, barkod, bitmap grafikleri, hatta bir QR kodu yazdırabilirsiniz. 3.3V ile 5V TTL seri çıktı üzerinden mikrodenetleyici ile haberleşir. Ürünü almak isterseniz Türkiye’de Robotistan satmaktadır.

Güç:

Bu yazıcılar, özel makbuz kağıdını ısıtmak ve resim ve metin çekmek için bir termal kafa kullanmaktadır. Hareket eden mürekkep kafası yoktur. Bu nedenle bu kadar küçük boyutlarda üretebiliyor. Ancak termal baskı yapması çok fazla güç gerektirdiği anlamına gelir. Yazıcıyı 5 ile 9 Volt ve 1,5 Amper akımla beslenmesi gerekir! Yani harici bir adaptör gereklidir! Fakat ürün sayfasında 5v 2A kullanılması tavsiye edilmiştir.

Yazıcı Kağıdı:

Yazıcı termal baskı yaptığı için kağıdı da ısıya dayanıklı olmalıdır. Onun için bu yazıcıya uygun kağıttan almalısınız. Robotistan da bulabilirsiniz. Yazıcı bölmesine 2.25 inç genişliğinde 15 metreye kadar termal kağıt yerleştirebilirsiniz.

Yazıcının Çalıştırılması ( İlk Test ) :

Önce yazıcının kağıt bölmesine yukarıdaki şekildeki gibi termal rulo kağıdını yerleştirin. Ardından yazıcıya enerji vereceğiz. Adaptörü fişe takarken yazıcı üzerindeki düğmeye basılı tutun. Aşağıdaki gibi yazı tipi tablosunu ve bazı teşhisleri gösteren bir makbuz çıktısını görmelisiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum

  1. yusuf

    merhabalar kolay gelsin lx-300ii yazıcıya hc-05 modül takıp fatura yazdırmak istiyorum bağlantıları yapıyorum AT komutlarıyla ayarlarıda ayapıyorum ama pc den yazı gönderdiğimde ya hiç harteket yok yada saçma karakterler yazıyor yanlış yaptığım ne acaba yardımcı olursanız sevinirim (not: başka hc-05 modülle çalışan cihazdan söktüğüm modülü bağlayınca yazı alabiliyorum)